Jeśli posiadasz w domu tą efektowną roślinę, to dzięki jej nietypowemu kształtowi, ekscytującym dzbanom i jej krwiożerczej reputacji masz temat na ciekawą rozmowę z odwiedzającymi cię gośćmi .
Dzbanecznik (nazwa naukowa: Nepenthes) jest znany jako klejnot koronny wśród roślin mięsożernych. Wierzchołki liści tworzą wąsy, który stopniowo pęcznieje w zmysłowy dzban z małą szyją i pionową pokrywką.
Dzbanecznik wytwarza czerwonawo-brązowy dzban z pokrywką na końcach zielonych liści. Wykorzystuje nektar do przyciągania owadów i innych ofiar do dzbana, który jest bardzo gładki na górze. Oznacza to, że ofiara może łatwo ześlizgnąć się i wpaść do środka, gdzie lepka ciecz pełna enzymów trawiennych sprawia, że szybko zostaje strawiona. Zapewnia to roślinom składniki odżywcze. Dzbanecznik jest dostępny w różnych rozmiarach jako roślina wisząca i roślina stojąca; ta druga wygląda najlepiej w wysokim naczyniu.
Mięsożerna roślina uzyskała naukową nazwę Nepenthes w 1737 r. Nadał ją botanik Karol Linneusz, który odwołał się do fragmentu Odysei Homera, w której wspomniano o egipskiej królowej, która podaje Helenie eliksir tłumiący wszystkie żale przez zapomnienie o nazwie „Nepenthes Pharmakon”. Nazwa oznacza „bez smutku”. Linneusz wyjaśnił swój wybór nazwy w następujący sposób: „Jaki botanik nie byłby zaskoczony, gdyby po długiej podróży znalazł tę niesamowitą roślinę? Kiedy zobaczy to godne podziwu dzieło Matki Natury, jego rozkoszny widok sprawi, że zapomni o wszystkich cierpieniach, których doznał! ”
Dzbanecznik jest członkiem rodziny o tej samej nazwie i rośnie w ciepłych wilgotnych dżunglach Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie na Borneo. Istnieje około 160 znanych gatunków. W naturze mogą wspinać się na wysokość 15 metrów i odgrywać ważną rolę w środowisku. Stąd wiadomo, że orangutany piją płyn z dzbanów, a roślina utrzymuje współżyje z niektórymi larwami, mrówkami i pająkami, których nie zabija.
Źródło informacji i zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
© 2017 Grupa Florystyczna Florand. Wszelkie prawa zastrzeżone.
<a style="color: #fdfdfd;" href="http://amazonia.com.pl/polityka-prywatnosci/">Polityka prywatności i cookies </a> | <a style="color: #fdfdfd;" href="http://amazonia.com.pl/polityka-ekologiczna/">Polityka Ekologiczna</a> | <a style="color: #fdfdfd;" href="http://amazonia.com.pl/polityka-cenowa/">Polityka Cenowa</a> | <a style="color: #fdfdfd;" href="http://amazonia.com.pl/polityka-jakosci/">Polityka Jakości</a>
Dodaj komentarz