fbpx

Andrzej Dąbrowski

05 sierpnia 2019

Brak komentarzy

Start Rośliny

Dzbanecznik

Dzbanecznik

Wytrzymały i efektowny mięsożerca

Jeśli posiadasz w domu tą efektowną roślinę, to dzięki jej nietypowemu kształtowi, ekscytującym dzbanom i jej krwiożerczej reputacji masz temat na ciekawą rozmowę z odwiedzającymi cię gośćmi .

Dzbanecznik (nazwa naukowa: Nepenthes) jest znany jako klejnot koronny wśród roślin mięsożernych. Wierzchołki liści tworzą wąsy, który stopniowo pęcznieje w zmysłowy dzban z małą szyją i pionową pokrywką.

Dzbanecznik

Kolory i kształty

Dzbanecznik wytwarza czerwonawo-brązowy dzban z pokrywką na końcach zielonych liści. Wykorzystuje nektar do przyciągania owadów i innych ofiar do dzbana, który jest bardzo gładki na górze. Oznacza to, że ofiara może łatwo ześlizgnąć się i wpaść do środka, gdzie lepka ciecz pełna enzymów trawiennych sprawia, że ​​szybko zostaje strawiona. Zapewnia to roślinom składniki odżywcze. Dzbanecznik jest dostępny w różnych rozmiarach jako roślina wisząca i roślina stojąca; ta druga wygląda najlepiej w wysokim naczyniu.

Dzbanecznik
Nepenthes

Trochę historii

Mięsożerna roślina uzyskała naukową nazwę Nepenthes w 1737 r. Nadał ją botanik Karol Linneusz, który odwołał się do fragmentu Odysei Homera, w której wspomniano o egipskiej królowej, która podaje Helenie eliksir tłumiący wszystkie żale przez zapomnienie o nazwie „Nepenthes Pharmakon”. Nazwa oznacza „bez smutku”. Linneusz wyjaśnił swój wybór nazwy w następujący sposób: „Jaki botanik nie byłby zaskoczony, gdyby po długiej podróży znalazł tę niesamowitą roślinę? Kiedy zobaczy to godne podziwu dzieło Matki Natury, jego rozkoszny widok sprawi, że zapomni o wszystkich cierpieniach, których doznał! ”

Dzbanecznik

Pochodzenie

Dzbanecznik jest członkiem rodziny o tej samej nazwie i rośnie w ciepłych wilgotnych dżunglach Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie na Borneo. Istnieje około 160 znanych gatunków. W naturze mogą wspinać się na wysokość 15 metrów i odgrywać ważną rolę w środowisku. Stąd wiadomo, że orangutany piją płyn z dzbanów, a roślina utrzymuje współżyje z niektórymi larwami, mrówkami i pająkami, których nie zabija.

Dzbanecznik

Źródło informacji i zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.