fbpx

Jak kupić zdrową poinsecję

eryk

11 grudnia 2018

2 komentarze

Start Bez kategorii

Jak kupić zdrową poinsecję

Jak kupić zdrową poinsecję

Szybki poradnik zakupu gwiazdy betlejemskiej

W ostatnich miesiącach roku poinsecja jest najczęściej kupowaną kwitnącą rośliną domową. Jej kolorowe przylistki ułożone w kształt gwiazdy sprawiają, że jest jedną z najpopularniejszych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia, a także idealnym pomysłem na prezent. Jeśli chcesz mieć pewność, że poinsecja zachowa swój urok na długi czas, pamiętaj o kilku prostych zasadach przy jej zakupie. Wysokiej jakości gwiazdy betlejemskie odpowiednio pielęgnowane w sklepie będą cieszyć swoim pięknem znacznie dłużej.

Gęste liście i kwitnące kwiaty

Aby ocenić jakość poinsecji, przed zakupem należy sprawdzić stan jej liści i pąków. Zdrowe, odpowiednio pielęgnowane rośliny, można rozpoznać po świeżych pąkach i pełnych, rozłożystych liściach bez uszkodzeń, odbarwień lub zniekształceń. Prosty test pokaże, czy liście są we właściwej kondycji. Jeśli lekki strumień wody z kranu skierowany na bok doniczki powoduje opadanie liści, to znak, że lepiej nie kupować rośliny. Kwiaty poinsecji są małe i niepozorne. Tworzą niewielkie grupy na szczycie pędów i mają kilka milimetrów średnicy. Tak jak liście mówią o kondycji rośliny. Jeśli pąki są zielono-żółte i zaokrąglone, roślina jest świeża i taka pozostanie przez następnych kilka tygodni. Jeśli są pokryte żółtymi pyłkami, to oznacza, że poinsecja nie jest świeża i jej przykwiatki wkrótce opadną.

Odpowiednie miejsce i lekko wilgotna gleba

Omijaj z daleka poinsecje, które były narażone na przeciągi lub stały na zewnątrz. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Konsekwencje niewłaściwego przechowywania są często widoczne dopiero po kilku dniach, gdy poinsecja nagle zaczyna gubić liście. W tym przypadku szanse na przywrócenie jej blasku są niewielkie, a jedyne co nam pozostaje to zakup nowej rośliny. Oprócz odpowiedniego ustawienia rośliny, równie ważne dla jej formy jest właściwe podlewanie. Gwiazdy betlejemskiej nigdy nie powinno się podlewać zbyt obficie, ani narażać na przesuszenia. Aby dowiedzieć się, czy poinsecja została właściwie podlewana, wystarczy sprawdzić ziemię w doniczce. Jeśli jest lekko wilgotna a doniczka nie wygląda jakby stała w wodzie, nie ma przeciwskazań do jej zakupu. Aby w pełni przekonać się o odpowiedniej kondycji rośliny, należy ostrożnie wyjąć ją z osłonki i sprawdzić, czy korzenie są białe.

Zabezpieczenie rośliny na czas transportu do domu

Aby upewnić się, że wybrana poinsecja dotrze do domu w dobrym stanie, należy ją starannie owinąć papierem i jak najszybciej przenieść do ciepłego pomieszczenia. Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby odniosła trwałe uszkodzenia. Podczas jej pakowania i transportu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić gałązek i liści. Każde uszkodzenie rośliny osłabi ją, a wyciekający mleczny sok może pozostawić plamy.

Wskazówka: Centra ogrodnicze i kwiaciarnie mają w swojej ofercie świeże, piękne poinsecje do samego Bożego Narodzenia. Oznacza to, że można ją wymienić w ostatniej chwili, tak aby cieszyć się tą tradycyjną, dekoracją rośliną przez całe święta.

Źródło: Stars for Europe

2 komentarze

  • Natalia pisze:

    Świetny poradnik! Szkoda, że nie trafiłam na niego wcześniej bo niestety nie wiedząc o tym, że gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na zimno przytargałam ją z rynku i to jeszcze nie owinięta w żaden papier. Jak można się domyślić kwiatek szybko umarł i w zeszłym roku nie miałam Poinsecji na wigilijnym stole. Teraz ze zdobytą wiedzą będę wiedziała jak zabrać się do jej zakupu aby przetrwał ze mną dłużej 😉

  • Tomasz pisze:

    Ciekawe artykuł, dzięki za garść informacji 🙂 Przyda się za kilka miesięcy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.