fbpx

eryk

02 lutego 2013

Jeden komentarz

Start Kwiaty

Dlaczego niektóre kwiaty są czerwone?

Dlaczego niektóre kwiaty są czerwone?

Poprzez czerwone zabarwienie kwiaty zapewniają sobie ochronę przed szkodliwym działaniem zbyt dużej ilości światła, przede wszystkim promieni UV. Innym mechanizmem jest tworzenie antyoksydantów. Czerwona barwa służy również przyciąganiu owadów w celu zapylenia i rozprzestrzeniania nasion.

 

kolor czerwony 01

Begonia Beleaf Inca Fire

Jak powstaje kolor czerwony?

W roślinach występuje kilka barwników, które są odpowiedzialne za czerwony kolor: antocyjany, karoteny i betalainy. Genetyka określa, które z nich roślina jest w stanie wyprodukować.

Czy producent jest w stanie przekształcić każdy kwiat w odmianę o kolorze czerwonym?

Jeżeli dany gatunek kwiatów posiada gen, który produkuje kolor czerwony, bez trudu można przeprowadzić krzyżówki w celu stworzenia nowych odmian. Jeżeli dany gatunek nie posiada takiego genu, tradycyjne metody są nieskuteczne.

Ile słońca wytrzymują czerwone kwiaty?

Ponieważ czerwone zabarwienie kwiatu stanowi jego mechanizm ochronny, rośliny w tym kolorze są w stanie znieść silniejsze nasłonecznienie niż zielone.

Jakie czynniki wpływają na kolor czerwony?

Przede wszystkim duża ilość światła słonecznego. W lecie, łatwiej niż w zimie, można wyprodukować intensywnie czerwoną roślinę. Wydaje się, że temperatura wywiera bardzo znikomy wpływ na zabarwienie, niemniej niedobór minerałów intensyfikuje czerwone zabarwienie. Wyprodukować intensywnie czerwoną roślinę. Wydaje się, że temperatura wywiera bardzo znikomy wpływ na zabarwienie, niemniej niedobór minerałów intensyfikuje czerwone zabarwienie.

kolor czerwony 02

Crassula marginalis

 

kolor czerwony 03

Hans Helsper, naukowiec, zajmujący się biochemią roślin.

Tekst i zdjęcia: Holland flower

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.